Мінрегіонбуд спільно з Міністерством освіти та науки України та за підтримки Координатора проектів ОБСЄ в Україні організували стратегічну сесію “Єдиний освітньо-культурний простір в об’єднаних громадах. Нові підходи та практики через діалог”. ЇЇ метою є організація єдиного освітньо-культурного простору в громадах, огляд перших спроб реалізувати подібний підхід у громадах України, їх обговорення, напрацювання можливих варіантів впровадження подібних моделей у своїх громадах, державна методична та фінансова підтримка цього процесу.
До презентацій та дискусії на стратегічній сесії запрошено також представників об’єднаних територіальних громад з усіх регіонів України, представників Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Міністерства освіти та науки України, Міністерства культури України, Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту, керівництво асоціацій місцевого самоврядування, вітчизняних та міжнародних експертів у сфері освіти та децентралізації.
Тема є надзвичайно актуальною, оскільки передача повноважень у галузі освіти, культури, спорту, дозвілля до сфери відповідальності новостворених громад, трансформація їх освітньо-культурного простору в умовах децентралізації породжує багато приводів для дискусій. Мешканців громад турбують проблеми та виклики оптимізації шкільної мережі, створення опорних шкіл, і, що є особливо болючим питанням - зниження ступеня, або, в деяких випадках, закриття шкіл. Крім того, на порядку денному стоять питання покращення стандартів надання освітніх, культурних, дозвільних послуг для населення з одночасним розумінням і спроможністю утримувати численні об’єкти інфраструктури. Відтак, у новостворених спроможних громад виникає необхідність такого стратегічного підходу, використання такої моделі облаштування єдиного освітнього простору, який би задовольняв також і культурні та інші потреби людей.
Раніше, на форумі «Україна на шляху децентралізації освіти», Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку будівництва та ЖКГ Геннадій Зубко налогосив , що у громадах необхідно створити єдиний освітньо-культурно-спортивний простір. За його словами, 65% українських шкіл розташовані саме у сільській місцевості. У них навчаються 32% учнів і працюють 45% вчителів. Витрати на одного учня в селі становлять від 20 до 60 тисяч гривень на рік. «Разом з тим, якість освіти у сільській місцевості в більшості випадків не дає можливості випускникам бути успішними та конкурентоспроможними у майбутньому. Маємо запровадити комплексний підхід у створенні освітнього простору в громадах . Це спосіб забезпечити у сільській місцевості якісні послуги», — підкреслив Геннадій Зубко.