Чому так змінюються сьогоднішні школярі та як навчити дітей з'ясовувати стосунки мирно?
Виховувати доброту - значить вчити дитину діяльно співпереживати іншому, не уникати конфліктів, але уміти слухати і відстоювати те, що дитина вважає справедливим.
Здається, почуття доброти сьогодні покинуло шкільні стіни, на зміну йому прийшли закони джунглів. Сумні випадки принижень і побоїв траплялися, звичайно, й раніше.
Але сьогодні шкільні психологи, дитячі психотерапевти і вчителі кажуть про те, що глузування, лайки і хамство стають нормою не тільки в спілкуванні учнів, але і дітей з дорослими. Що ж відбувається в школах насправді?
Захисна агресія
40% підлітків говорять про те, що їх (хоча б один раз) висміювали перед класом, 26% знають, що означає бути приниженим однокласниками або вчителем, 6% дітей били в школі.
Обзивають, штовхають, принижують, псують особисті речі, як правило, тих дітей, які відрізняються від інших, від прийнятих дитячої групи стандартів. Дуже грубо і жорстоко поводяться навіть маленькі діти. 42% батьків хлопчиків і дівчаток 4-12 років регулярно спостерігали жорстоке поводження однолітків своїх дітей.
Ще 23% пам'ятають одиничні випадки агресії, 10% батьків говорять про те, що іноді так поводиться їх власна дитина. І лише 24% ніколи не стикалися з дитячою жорстокістю. Як таке могло статися?
Занадто багато дітей сьогодні відчувають себе абсолютно беззахисними. Вони живуть в нестабільний час і в нестабільній родині (розлучення батьків, страх дорослих втратити роботу, фінансові труднощі в сім'ї...). Школа ж, точніше, безперервні зміни в системі її вимог роблять дітей ще більш невпевненими. І вони захищаються від всіх і відразу. Захищаються так, як уміють.
Не тільки діти, але і вчителі відчувають себе некомфортно в умовах зневажливого, а іноді і просто агресивного ставлення з боку колег і адміністрації. Важко виявляти симпатію до дитини, якщо сам не відчуваєш себе в безпеці.
Як же покласти кінець взаємній агресії?
Перша умова - абсолютна небайдужість. Не можна робити вигляд, що немає ніякого насильства, не звертати на нього увагу. Самоусунення дорослих, замовчування того, що сталося, завжди лише ускладнює становище дітей. Але реагувати необхідно залежно від ситуації, з'ясовуючи її причини і ретельно підбираючи способи впливу, - універсальних рецептів не існує.
ВЧИТИ ЇХ САМОСТІЙНО ВИРІШУВАТИ КОНФЛІКТИ, ЗНАХОДИТИ АРГУМЕНТИ, ВІДСТОЮВАТИ СВОЮ ПОЗИЦІЮ СЛОВАМИ.
Створити атмосферу безпеки
Атмосфера в школі - ось те, що насамперед визначає поведінку учнів, дії вчителів. Ми відчуваємо її відразу, як тільки заходимо в школу, - по тому, як з нами вітаються, розмовляють, як ведуть себе в школі дорослі і діти.
Звичайно, діти приносять в школу свої правила спілкування - з дому, з вулиці, але майже завжди перемагає в кінцевому підсумку стиль відносин в школі, тон, неписані правила.
Увага дорослих, підтримка адміністрації, об'єднуючі шкільні справи учнів і вчителів створюють особливий простір шкільного життя, в якому кожна дитина і дорослий - буде відчувати себе в безпеці.
Запобігати бійкам
24-літній Олександр, вчитель фізики, втрутився у бійку восьмикласників і у результаті отримав перелом стопи. Він зажадав у адміністрації школи обговорити ситуацію на педраді, але директор вирішила зам'яти скандал.
Це драматична ситуація, тому що не покарати - означає не тільки не захистити вчителя, але й залишити підлітків наодинці з тривогою, викликана тим, що їх вчинок залишився без відповіді. У цьому випадку продовження насильства неминуче: не знаючи кордонів дозволеного, діти будуть і далі вільно проявляти агресію.
Межі поведінки визначаються правилами і санкціями за їх порушення. Без них будь-які розмови залишаються лише словами, стрясанням повітря. Досвідчені вчителі з самого початку роботи в класі домовляються з дітьми про правила, і ті приймають їх - якщо, звичайно, правила продиктовані здоровим глуздом і не принижують їх гідності.
Важливо також навчати дітей мирного стилю спілкування.
Розмовляти про найважливіше для них (у різному віці це різні теми), пояснювати, сперечатися, давати їм висловитися і уважно слухати дітей необхідно для того, щоб навчати їх самостійно вирішувати конфлікти і відстоювати свою позицію словами, а не кулаками.
Добре, коли є традиція збиратися всім класом і обговорювати те, що зараз хвилює всіх. При цьому говорить вчитель з учнями про те, що турбує його. Він рівноправний учасник дискусії і не займає позицію "Я все знаю і зараз розповім вам, що робити".
Сенс цих зустрічей в тому, щоб навчитися чути один одного, знаходити ясні аргументи і ставити під сумнів позицію іншої людини, але не принижувати її саму". Ці зустрічі нагадують колишні засідання ради загону і класні години. Чому б і ні, якщо метод працює?
Припиняти приниження
Злі жарти, принизливі прізвиська, насмішки, якими діти обсипають один одного, можуть стати причиною постійної ворожості.
Діти знають слабкі місця один одного і б'ють туди, де болючіше. Така поведінка особливо часто зустрічається у підлітків, яким необхідно затвердити себе в очах однокласників. Поява "козла відпущення" згуртовує ровесників, і вони стають ще зліше.
Агресивність молодших школярів частіше виникає як реакція на психологічну травму. Чимало дітей щодня стикаються з фізичним і емоційним насильством, страждають від побоїв будинку. Їм нізвідки чекати захисту. Проявлене ними насильство - по суті, це крик про допомогу.
Серед "розлючених" учнів є і ті, кому важко налагодити стосунки з оточуючими. Вони відчувають себе жертвами, аутсайдерами.
Їх підвищена агресивність - всього лише відчайдушна спроба добитися визнання. Вона пояснюється не впливом групи, а невирішеними психологічними проблемами.
Головний спеціаліст Луцького районного управління юстиції – Інна Кирилюк