Міжнародний день захисту дітей відзначається 1 червня щороку, а встановлене це свято ще в листопаді 1949-го, ухвалою Ради Міжнародної демократичної федерації жінок. Цей день покликаний привернути увагу світової спільноти до проблем охорони здоров’я дітей, боротьби з експлуатацією дитячої праці, прав дитини на освіту, дозвілля й захист від фізичного та психологічного насилля і багатьох інших.
В Україні з 27 вересня 1991 року набула чинності Конвенція ООН про права дитини, згідно з якою держави, які цю конвенцію підписали, вживають усіх заходів щодо забезпечення захисту прав дитини, зокрема на життя, свободу думки і релігії, навчання та відпочинок тощо. Міжнародний день захисту дітей відзначається в Україні з 1998 року.
1-го червня відбуваються різноманітні заходи, що підкреслюють увагу до дитячих прав і до формування гармонійної особистості. Традиційними стали доброчинні акції, нагороди, призи, святкування відбувається повсюдно.
У державній політиці нинішньої України проблеми захисту підростаючого покоління мають пріоритетний напрям. Але слід зауважити, що розв’язання проблем захисту дитини, дитинства від небезпек, які існують у сучасному житті, далеке від ідеального.
Щороку зростає кількість випадків фізичного та психологічного насилля над дітьми.
Серед дітей, котрі підростають у повних сім'ях, немало таких, які зазнають не лише якихось утисків, а й знущань і побоїв від своїх рідних.
Доволі гострою є проблема безпритульних дітей. Багато хто з «дітей вулиць» вже у юному віці вживає наркотики, алкоголь, деякі з них ВІЛ-інфіковані, вони йдуть на злочин. Це велика проблема для нашого суспільства, яку потрібно вирішувати не тільки на рівні соціальних служб, але й на рівні державних органів влади.
Цього дня в багатьох країнах світу проходять благодійні акції, покликані допомогти і підтримати дітей-сиріт, інвалідів, безпритульних. Пам'ятаймо, що дотримання прав дітей є необхідною умовою для формування гуманного, справедливого і благополучного суспільства.
Головний спеціаліст Луцького районного управління юстиції – Інна Кирилюк